Rodzina

Na co zwrócić uwagę wybierając bidon dla niemowlaka?

Robert Michoń
cze 16 2021

Maluchy chętnie korzystają z bidonów, ucząc się samodzielnego picia. Wybór odpowiedniego przyspieszy naukę i zachęci dziecko do usamodzielniania się. Zastanawiasz się, jaki bidon dla niemowlaka wybrać? Nasze wskazówki mogą ci w tym pomóc!

Na rynku znajdziesz bogaty asortyment bidonów wyposażonych w różnego rodzaju zakończenie. Mogą być zakończone zwykłym korkiem, bądź wyposażone w słomkę czy ustnik. To, na jaki wariant się zdecydujesz, ma kolosalne znaczenie dla komfortu dziecka. Jaki bidon dla dziecka wybrać, aby wesprzeć rozwój jego aparatu mowy, a jednocześnie zachęcić go do podejmowania prób picia bez twojej pomocy?

#1 Unikaj bidonów z twardym ustnikiem

Wielu rodziców, chcąc ułatwić maluchowi naukę samodzielnego picia, wybiera tak zwane kubki niekapki wyposażone w twardy ustnik. To bardzo popularny element wyposażenia, wybierany intuicyjnie, ponieważ kilkumiesięczne dziecko nie zdążyło wykształcić innych odruchów, niż ssanie. Gdy jednak się nad tym zastanowić, okazuje się, że kubki i bidony z twardym ustnikiem, wymuszające ssanie, podobne jak podczas karmienia piersią nie jest korzystnym rozwiązaniem w kontekście rozwoju dziecka. Rozszerzając dietę malucha, rodzic powinien zacząć stymulować również inne odruchy. Ponadto, korzystanie z ustnika prowadzi do niewłaściwego ułożenia zgryzu, co może prowadzić do rozwoju wad wymowy.

#2 Wybierz bidon ze słomką dla niemowlaka

Ruchy wykonywane przez dziecko podczas picia przez słomkę są zupełnie inne niż w przypadku korzystania z ustnika. Słomka wspaniale ćwiczy różne mięśnie twarzy, co jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju aparatu mowy. Jednocześnie, picie przez słomkę wspiera również naukę właściwego oddychania. Maluch musi skoordynować nabieranie powietrza do płuc z przełykaniem napoju. Z początku jest to dla niego spore wyzwanie — ale bez obaw, wcale go to nie zniechęci! Większość dzieci uwielbia picie przez słomkę.

Podsuń swojemu dziecku to rozwiązanie — jeśli z jakiegoś powodu mu się nie spodoba, warto spróbować picia z otwartego kubka. To właśnie ten najprostszy sposób, oprócz bidonu ze słomką, polecają logopedzi. Warto jednak dać dziecku trochę czasu — musi oswoić się z takim bidonem i zrozumieć, w jaki sposób z niego korzystać. Takie oswajanie zazwyczaj trwa kilka dni lub tygodni.

#3 Dopasuj odpowiednią pojemność bidonu

Dla dziecka poniżej roku życia najlepiej sprawdzą się mniejsze buteleczki, o pojemności 250 ml lub mniejszej. W ten sposób będzie łatwiej mu operować bidonem i trzymać go.

#4 Zwróć uwagę na materiał

Tworzywo sztuczne, z którego wykonano bidon dla niemowlaka, powinno cechować się najwyższą jakością. Przy zakupie sprawdź, czy produkt został opatrzony pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka oraz certyfikatami poświadczającymi bezpieczeństwo.

Butelka ze słomką dla niemowlaka to idealne rozwiązanie, jeśli nie chcesz przechodzić od razu do picia z otwartego kubka. Wesprze rozwój aparatu mowy, a jednocześnie będzie stymulować dziecko do ćwiczenia koordynacji ruchów i oddechu.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *