Technika

Czy na rynku pojawią się nowe ekrany dotykowe?

Michał Wolański
paź 18 2016

Ekrany dotykowe cieszą się dziś ogromną popularnością i są powszechnie stosowane w wielu różnych urządzeniach. Niewielu z nas wie jednak o tym, że większość z nich oparta jest na tej samej technologii. Nie oznacza to jednak, że w branży tej od czasu do czasu nie pojawiają się żadne nowości.

Naukowcy pracują nad nowymi ekranami dotykowymi

Ostatnio pojawiła się informacja o tym, że prace nad stworzeniem nowych, lepszych rozwiązań w tej dziedzinie prowadzi grupa naukowców z Wielkiej Brytanii. Chcą przede wszystkim dowiedzieć się, czy srebrne nanodruty mają praktyczne zastosowania i czy mogą być używane do produkcji takich ekranów. Jeżeli ich prognozy okażą się trafione, to ekrany dotykowe mogą stać się znacznie tańsze i bardziej niezawodne. Obecnie jednym z podstawowych materiałów do produkcji ekranów dotykowych jest tlenek cynku. Stosuje się go wytwarzania elektrod, które z kolei stanowią budulec ekranów. Naukowcy z uniwersytetu w Sussex zajęli się badaniami i poszukiwaniem odpowiedzi, czy istnieje tańsza i łatwiejsza w wykorzystywaniu alternatywa dla takich surowców.

Z jakich materiałów zostaną wyprodukowane?

Skupili się oni na możliwości stosowania nanodrutów srebrnych, które być może okażą się w takiej produkcji znacznie lepszym materiałem. Naukowcy oczekują, że materiał ten będzie mógł być wykorzystywany nie tylko do produkcji zwykłych, niewielkich ekranów dotykowych montowanych w smartfonach. Srebrne nanodruty mogą służyć również do wytwarzania ekranów o większej rozdzielczości LCD, stosowanych chociażby w monitorach komputerowych i telewizorach.

Nowoczesne ekrany dotykowe

Jak podkreślają naukowcy, nanodruty odznaczają się przede wszystkim większą przepuszczalnością i przewodnością niż dotychczas wykorzystywane materiały, co czyni z nich znacznie lepszą opcję. Atrakcyjność tego materiału wzrosła jeszcze bardziej kiedy wykazano, że może on być stosowany również w ekranach LCD o wysokiej rozdzielczości. Jest to bardzo ważne, bowiem w tym przypadku wymagania co do zastosowanego materiału stają się znacznie większe. Jak tłumaczą naukowcy, w technologiach LCD i OLED wyświetlany obraz składa się z dużej ilości pikseli, z których każdy posiada trzy osobne subpiksele, odpowiadające za poszczególne kolory.

Nanodruty - duże możliwości

Zdaniem badaczy, nanodruty srebrne dają szerokie możliwości jeśli chodzi o tworzenie bardzo niewielkich subpikseli, bez uszczerbku na jakości wyświetlanego obrazu. Wyniki badań są obiecujące, ale na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy materiał ten doczeka się komercyjnego zastosowania. Póki co wykorzystanie tej technologii na większą skalę jest jeszcze zbyt kosztowne. Duże nadzieje pokładane są natomiast hybrydy nanodrutów z grafenem, które oferują równie wysoką jakość w połączeniu z niższymi kosztami produkcji.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *