Natura i zdrowie

ABC tabletek antykoncepcyjnych

Robert Michoń
mar 20 2017

Tabletka antykoncepcyjna jest obecnie najskuteczniejszą formą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Zadaniem zawartych w pigułce hormonów jest ochrona kobiety przed ciążą, ale ich działanie wpływa również na cały organizm. Tabletki przyczyniają się do regulacji cykli, ograniczenia nadmiernych krwawień, a także mają korzystnie działanie na naszą cerę, ponieważ likwidują trądzik. Istnieją medyczne dowody na to, że ten rodzaj antykoncepcji może nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajnika. Indywidualnie dobrana przez ginekologa pigułka jest gwarancją jej pozytywnego działania. Warto porozmawiać z lekarzem, żeby rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące tej formy antykoncepcji.

Co wpływa na obniżenie skuteczności pigułki

Podczas chorób lub infekcji przyjmujemy różne leki i to one w głównej mierze osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Niektóre preparaty zażywane podczas choroby powodują, że wątroba intensywnie eliminuje z organizmu przyjmowane hormony. W efekcie osłabia to skuteczność antykoncepcji.

Przybieranie na wadze

Od momentu powstania tabletek antykoncepcyjnych minęło ponad 50 lat. Przez ten czas pigułki bardzo się zmieniły. Początkowo zawierały nieporównywalnie wyższe dawki hormonów, co wpływało na odczuwanie przez kobiety większej liczby skutków ubocznych. Jednym z nich było zatrzymywanie wody w organizmie, co powodowało obrzęki i szybkie przybieranie na wadze. Obecnie, szczególnie młodym kobietom, które rozpoczynają stosowanie antykoncepcji, ginekolodzy rekomendują tzw. antykoncepcję niskodawkową, czyli taką, której  pigułki zawierają minimalną ilość hormonów, tj. ok. 20 mikrogramów, podczas gdy kiedyś zawierały ich około 50. Składniki zawarte w pigułce gwarantują brak wzrostu w organizmie kobiety hormonu odpowiedzialnego m.in. za przybieranie na wadze, tj. leptyny. Dodatkowo pigułka ta jest nie tylko skuteczną ochroną przed ciążą, ale także ma korzystny wpływ na cały organizm, m.in. redukuje bolesne obrzęki piersi. Na rynku dostępne są również tabletki osłonowe przy antykoncepcji, które pomagają utrzymać naturalną równowagę organizmu. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj: www.harmonella.info.

Dobór odpowiedniej pigułki antykoncepcyjnej

Na początku ginekolog powinien pobrać cytologię i sprawdzić, czy ciśnienie tętnicze krwi jest prawidłowe. Może on również dać skierowanie na badania krwi – próby wątrobowe, parametry układu krzepnięcia i poziom cholesterolu. Lekarz dobiera pigułkę również w oparciu o przeprowadzony wywiad na temat problemów zdrowotnych pacjentki, także tych, które występowały w rodzinie. Nie będzie mógł przepisać tabletek osobie, która ma obciążenia genetyczne, np. rakiem piersi, czy chorobami układu krążenia. Przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej jest także otyłość (BMI powyżej 30).

Tabletki antykoncepcyjne przyczyną powstawania mięśniaków?

Przyjmowanie pigułki hormonalnej nie ma wpływu ani na rozwój już istniejących mięśniaków, ani nie jest przyczyną ich powstawania. Mięśniaki nie są więc przeciwwskazaniem do stosowania pigułki.

Pigułki a problemy z zajściem w ciążę

Badania wykazują, że po odstawieniu pigułki hormonalnej powrót płodności jest taki sam, jak po innych metodach. Poza tym pigułka chroni często przed zakażeniami narządu rodnego, które bywają częstą przyczyną niepłodności.

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *