Natura i zdrowie

Jak rozpoznać infekcje intymne? Jakie są objawy?

Dorota Plichta
mar 20 2017

Infekcje intymne mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Wśród najczęstszych są błędna higiena kobiecy miejsc albo nadmierne bądź niehigieniczne współżycie seksualne. Jednak zakażenie mogą wywoływać bakterie, grzyby i drobnoustroje. W efekcie prowadzą one do zmian we florze bakteryjnej narządu płciowego.

Infekcje intymne leczone są środkami farmakologicznymi, które dodatkowo wymagają dopasowanej diety. Jednak coraz częściej jest tak, że choroby mają swoje nawroty. Pierwsze objawy schorzeń to pieczenie, upławy, swąd czy poczucie ucisku na pęcherzu. Jakie są przyczyny i jak przeciwdziałać infekcją intymnym?

Pochwa nie jest sterylna. W wydzielinie pochodzącej z dróg rodnych u dojrzałej kobiety jest nawet do stu rodzajów mikroorganizmów. Wśród nich są również i te, które mogą wywoływać różnego rodzaju choroby. Wszystko jest w porządku dopóki flora bakteryjna posiada pałeczki kwasu mlekowego, a jej odczyt jest kwaśny. Takie środowisko nie sprzyja rozwojowi patogenów. Jednak, gdy flora bakteryjna zostanie zaburzona to wtedy niekontrolowanie mnożą się bakterie i grzyby.

Infekcje mogą być powodowane przez różne drobnoustroje. Zakażenie bakteryjne pochwy może być spowodowane nieodpowiednią higieną okolic intymnych, ale również jej nadmiarem. Wpływa na to także zbyt duża aktywność seksualna czy leczenie za pomocą antybiotyków. Czasami na rozwój choroby mają wpływa także kobiece hormony. Objawy są bardzo widoczne. Wśród nich są niemiły zapach, obrzęk, upławy widoczne na bieliźnie czy zaczerwienienie sromu. W celu zapobiegania należy się zwrócić do lekarza.

Infekcje mogą być również spowodowane przez grzyby. Zaburzenie w mikroflorze stwarza ku temu idealne warunki. Gdy nastąpi zarażenie, wtedy kobieta staje się nosicielem. Co ciekawe, bardzo duże znaczenie ma tu nieprawidłowa dieta, w tym wysoki cukier we krwi. Gdy jest zbyt wiele grzybów, przed którymi może organizm sam się obronić, wtedy następuje infekcja. Najczęstsze symptomy to swąd oraz wydzielina mająca kształt i konsystencję twarogu. Czasami jest też tak, że grzybica ma objawy podobne do tych występujących przy infekcji bakteryjnej, albo nie ma ich w ogóle. Dlatego najważniejsze jest prawidłowe i wczesne rozpoznanie zakażenia, dzięki czemu unikniemy niemiłych konsekwencji.

Źle leczona może przejść w stan utajony. Może powodować bardzo niebezpieczne i nieprzyjemne powikłania. Bez dawania sygnałów zakażenie może się rozszerzyć na pozostałą część dróg rodnych. Infekcja najczęściej przenosi się na szyjkę macicy, cewkę moczową, gruczoł przedsionkowy i pęcherz. W momencie dotarcia do jajowodów mogą powstać zrosty, które utrudniają zajście w ciążę, a nawet mogą ją uniemożliwić. Kobiety noszące w sobie potomka także są zagrożone, gdyż utajona infekcja może doprowadzić nawet do poronienia, przedwczesnego porodu czy zainfekowania dziecka.

Więcej na temat radzenia sobie ze schorzeniami dotyczącymi sfery intymnej można przeczytać na piramidazdrowiaintymnego.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *