Natura i zdrowie

Infekcje intymne: jak je rozpoznać i leczyć?

Robert Michoń
maj 28 2018

Kobiece infekcje intymne to temat drażliwy, ale bardzo na czasie. Praktycznie każda kobieta raz w swoim życiu zmagała się z infekcjami tego typu. Co więcej, wiele pań zmaga się z nawracającymi infekcjami okolic intymnych. W jaki sposób można rozpoznać infekcje intymne i w jaki sposób się je leczy?

Jak rozpoznać infekcje intymne?

Infekcje intymne dają bardzo charakterystyczne objawy. Z reguły wszystkie infekcje dają się rozpoznać po następujących objawach:

  • swędzenie;

  • pieczenie;

  • zaczerwienienia;

  • ból okolic intymnych;

  • ból podbrzusza;

  • ból w czasie stosunku;

  • plamienia;

  • upławy – tutaj w zależności od podłoża, upławy mogą mieć różny kolor, konsystencję, a nawet zapach.

Dokładną diagnozę dotyczącą tego, co wywołało infekcję intymną musi postawić lekarz. Jeżeli sam wywiad nie jest wystarczający lekarz musi pobrać materiał do badania, z którego będzie wynikało, jakie podłoże ma infekcja.

W jaki sposób leczy się infekcje intymne?

Po tym jak lekarz określi podłoże infekcji intymnych, dobiera odpowiednie leczenie. Jednocześnie warto pamiętać, że oprócz leczenia farmakologicznego, należy wprowadzić zmiany w swoim życiu. Dokładnie należy wykonywać zalecenia lekarza, co do tego, jak długo i jakie leki przyjmować, a także dodatkowych wskazówek. Przede wszystkim w przypadku większości infekcji intymnych leczenia wymagają również partnerzy osób zakażonych. W innym przypadku może okazać się, że nieleczona u jednego z partnerów infekcja będzie powodowała nawroty choroby u drugiego.

Istotna jest też odpowiednia higiena intymna. Chodzi tutaj przede wszystkim o stosowanie odpowiednich środków do mycia, takich, które nie zaburzą naturalnej flory bakteryjnej okolic intymnych. Zapoznaj się również z artykułem Jak prawidłowo dbać o zdrowie intymne?.

W czasie leczenia infekcji, ale również profilaktycznie, warto stosować specjalne preparaty probiotyczne, które pozwalają na przywrócenie równowagi flory bateryjnej pochwy. Zawierają one najczęściej szczepy bakterii kwasu mlekowego. Więcej informacji na temat tego, jak probiotyki wspomagają leczenie infekcji intymnych znajdziesz na stronie www.invag.pl

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *