Dom

Dlaczego nie opłaca się kupować tanich produktów dla kotów?

Robert Michoń
cze 28 2018

kot

Wiele tanich rozwiązań może wydawać się dobrym i opłacalnym wyborem, ale nie dotyczy to większości produktów dla zwierząt. Dlaczego nie warto sięgać po te najtańsze?

Najtańsza karma ma kiepski skład

Karma dla kotów może zawierać kilkadziesiąt procent mięsa, doskonale skomponowane składniki odżywcze i pełny pakiet witamin i minerałów. Może też zawierać śladową ilość mięsa, tanie wypełniacze, barwniki i konserwanty. To duże uproszczenie ale właśnie tak wygląda różnica pomiędzy najtańszą karmą dla kotów i produktami z wyżej półki. W praktyce oznacza to, że nie warto spoglądać na najniższą półkę cenową przy wyborze karmy dla kotów. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by przy zakupie karmy dla kotów pamiętać o tym, że produkt wyższej jakości jest bardziej wydajny i odżywczy, a poza tym wpływa na dobre zdrowie i kondycję zwierząt.

Dobra karma dla kota to karma, która zawiera co najmniej kilkanaście, a najlepiej kilkadziesiąt procent mięsa i produktów odzwierzęcych (jak tłuszcz czy sproszkowane skorupki jaj). To karma, którą warto wybrać ze względu na to, że pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie zwierzęcia, ale także dlatego, że jest to karma odżywcza i wydajna. Tanie karmy o niskiej jakości nie są tak sycące, jak droższe produkty. Zwierzę zjada większe porcje, co sprawia, że oszczędność na karmie jest wyłącznie pozorna, a w dodatku sięgając po tak słaby produkt, ryzykujemy zdrowiem zwierzęcia.

Najtańszy żwirek to równie kiepski pomysł

Koty domowe, a nawet te sporadycznie wychodzące na zewnątrz, na ogół korzystają z kuwety. Wiele osób skarży się na to, że posiadanie kuwety, jej sprzątanie i uzupełnianie jest nieprzyjemne z uwagi na przykre zapachy oraz fakt, że zanieczyszczenia niewygodnie się wybiera. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele zależy od rodzaju stosowanego żwirku.

Wiele lat temu, zanim w sklepach zoologicznych pojawiła się cała gama żwirków dla zwierząt, dominowało wypełnianie kuwety piaskiem. Nawet dziś niektórzy decydują się na to rozwiązanie lub sięgają po najtańszy żwirek bentonitowy, a tymczasem wyższej klasy żwirek zbrylający się, drewniany lub silikonowy sprawia, że sprzątanie kuwety nie jest nieprzyjemne, a zapachy nie rozprzestrzeniają się po całym domu.

Oprócz decyzji o tym, jaki żwirek dla kota wybrać, trzeba podjąć jeszcze decyzję związaną z wyborem odpowiedniej kuwety. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, to warto rozważyć kuwetę zamykaną z filtrem węglowym, która ogranicza nieprzyjemne aromaty do minimum i w dużej mierze zapobiega rozsypywaniu żwirku na około kuwety.

Jeśli chodzi o wybór żwirku dla kota, to lepiej omijać najtańsze produkty, które mają nierównomierną granulację, co bardzo utrudnia sprzątanie kuwety przy pomocy łopatki do wybierania nieczystości. Lepiej sięgnąć po produkty markowe, które mają jednolitą frakcję i faktycznie wykazują te właściwości, które obiecuje producent. Jeśli preferujemy żwirek zbrylający się, to warto przetestować żwirki bentonitowe o drobnych granulkach lub żwirki zbrylające się drewniane. Jeśli wolimy bardzo często wymieniać całą zawartość kuwety, można wybrać żwirek drewniany, który się nie zbryla i który można spłukiwać w toalecie.

Najtańsze zabawki i drapaki szybko się zniszczą

W sprzedaży można znaleźć całą gamę naprawdę tanich akcesoriów dla zwierząt. Są wśród nich także zabawki i drapaki. O ile nie kupujemy ich w hurtowej ilości (na przykład w prezencie dla podopiecznych schroniska), zdecydowanie nie warto wybierać tych z najniższej półki cenowej. Niskiej jakości zabawki szybko się zniszczą, zużyją i będą wymagały wymiany, a kiepskie wykonanie może nawet stanowić potencjalne zagrożenie dla zwierzaka – na przykład wówczas, gdy oderwie się jakiś mały element, którym zwierzę mogłoby się zadławić.

Oszczędności polegające na zakupie najtańszych przedmiotów często są wyłącznie pozorne. Choć przy płaceniu wydaje nam się, że zrobiliśmy interes życia, to szybko może się okazać, że tak tani produkt jest kiepskiej jakości i trzeba go szybko wymienić na nowy. Warto sięgać po rzeczy dobre, sprawdzone i dobrze oceniane, a szczególnie jeśli dotyczy to produktów żywnościowych dla zwierząt. Zdrowa dieta i dobra karma to podstawa zachowania dobrej kondycji.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *