Natura i zdrowie

Macierzanka, gojnik i inne - dlaczego warto pić herbatki ziołowe?

Robert Michoń
wrz 4 2018

herbatki ziołowe

Picie herbaty przynosi wiele korzyści naszemu zdrowiu. Ale czy wiesz, jakie profity płyną z naparów ziołowych? Sprawdź, dlaczego warto pić macierzankę, gojnik i inne herbatki naturalne!

Macierzanka - zastosowanie i właściwości

Na macierzankę możesz natknąć się zarówno w lesie i polanie, jak i w ogródku babci. Widząc drobne różowo-fioletowe kwiaty i czując intensywny zapach, zatrzymaj się - jest to niezwykle drogocenna roślina! Już od czasów starożytnych wykorzystywana jest ona przeciw chorobom układu pokarmowego, ponieważ świetnie oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji. 

Po herbatę z macierzanki warto sięgnąć w przypadku dolegliwości trawiennych - od bólów brzucha (również menstruacyjnych), poprzez wzdęcia i zaparcia, po biegunkę i niestrawność. Jednak to nie wszystkie zalety tej rośliny! Ma również silne właściwości odkażające oraz wykrztuśne, dzięki czemu świetnie wpływa na drogi oddechowe dotknięte infekcją. Macierzanka pobudza produkcję śliny oraz ułatwia odkrztuszanie, co jest przydatne zwłaszcza podczas suchego kaszlu.

Napar z macierzanki działa również antybakteryjnie i dezynfekująco, więc sprawdza się w przypadku przeziębienia i różnorakich infekcji. Podobnie zadziała napar z pokrzywy - zastosowanie i właściwości ma jednak dużo szersze, więc warto sprawdzić, jak jeszcze może Ci pomóc!

Gojnik - zastosowanie i właściwości

Gojnik naturalnie porasta tereny górskie, z dala od cywilizacji ludzkiej. Doceniany jest nie tylko za swój wyjątkowy smak, ale przede wszystkim ze względu na właściwości lecznicze. Jest źródłem różnych składników mineralnych: żelaza, cynku, magnezu, potasu, miedzi, kobaltu, sodu. Oprócz tego zawiera też taniny, olejki eteryczne i przeciwutleniacze.

Napar z gojnika jest szczególnie zalecany osobom walczącym z problemami układu krążenia, skutecznie pomaga na niedokrwistość, wspiera regulację ciśnienia krwi. Ponadto pozytywnie wpływa na odporność, wykazuje też działania przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Gojnik pomoże w oczyszczaniu organizmu z toksyn, poprawi efekty leczenia chorób nerek i wątroby. Co ciekawe, zioło to uznawane jest również za mocny afrodyzjak, wzmacniający potencję.

Dodatkowo herbatka z gojnika pozwala na zachowanie młodości! Dzięki przeciwutleniaczom zwalcza wolne rodniki, które są odpowiedzialne za procesy starzenia się.

*****

Więcej o zaletach picia naparów ziołowych znajdziesz na herbata.info.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *