Przedsiębiorca

Pracownicy potrzebni w produkcji i w przemyśle

Michał Wolański
cze 19 2017

Specjaliści zajmujący się analizowaniem polskiej gospodarki pod kątem produkcji przemysłowej zgodnie twierdzą, że rynek pracy w tym sektorze można określić jako stabilny, a sytuację na nim jako pozytywną. Nie jest to na pewno huraoptymistyczne podejście, ale przedsiębiorcy ogólnie deklarują rosnące zapotrzebowanie kadrowe. Pojawia się też coraz więcej podmiotów zagranicznych, które są zainteresowane pozyskiwaniem polskich pracowników.

Praca dla specjalisty

Branża produkcyjna  - duże zapotrzebowanie na ekspertów

Eksperci rynku pracy zaczynają już mówić o komfortowej sytuacji na rynku pracy, jaką jest rozwinięcie się rynku samego pracownika. To określenie oznacza w największym skrócie, że na rynku jest więcej wolnych etatów niż pracowników o odpowiednich kompetencjach, którzy mogliby zająć te miejsca pracy. Dla pracowników jest to znakomita sytuacja, ponieważ mogą wybierać pomiędzy różnymi pracodawcami i różnymi firmami i istnieje szansa, że uzyskają zatrudnienie z dodatkowymi benefitami oraz na dogodnych warunkach. Co więcej, praca w przemyśle odbywa się na bardzo dogodnych warunkach dla pracowników. Zdecydowana większość stosunków pracy opiera się o bezterminowe umowy o pracę i jest to praca na pełny etat. Jest to sytuacja na pewno znacznie lepsza od tego, na co godzi się większość pracowników na rynku. Bardzo wiele zależy jednak od sytuacji danego pracownika i firmy.

Przemysł to bardzo szeroka gałąź gospodarki i nie powinno nikogo dziwić, że w jego różnych segmentach sytuacja wygląda bardzo różnie. Żeby dostać naprawdę dobrą pracę, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Wtedy można liczyć na rynek pracownika. W przypadku niższych kwalifikacji będzie już trochę trudniej, ale każdy pracownik przemysłu powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie.

Praca produkcja - Kraków i okoliceBranża produkcyjna - nie tylko wyższe wykształcenie

Najwięcej jest typowych, nisko wykwalifikowanych stanowisk produkcyjnych, na które aplikują zazwyczaj studenci i osoby bez wyższego wykształcenia. Jest to praca dla osób bez doświadczenia na danym stanowisku bądź dla osób o niskim wykształceniu. Wszystkie lepsze stanowiska pracy są w naturalny sposób związane ze znacznie wyższymi wymaganiami. Jeśli ktoś liczy na zatrudnienie w charakterze specjalisty czy operatora maszyn, będzie od niego niemal zawsze wymagane doświadczenie na takim samym lub bardzo podobnym stanowisku pracy. Zawsze warto jest też posiadać możliwie szeroką wiedzę z zakresu obsługi komputera, dzięki czemu ma się możliwość korzystania z bardziej zaawansowanych urządzeń i oprogramowania technicznego wykorzystywanego na różnych stanowiskach pracy.

Stanowiska kierownicze - wymagana odpowiednia wiedza

Zupełnie inna kwestia to praca na stanowiskach kierowniczych. Tutaj warunkiem koniecznym otrzymania pracy jest posiadanie odpowiedniej wiedzy technicznej, ale jest to cecha dalece niewystarczająca. Konieczne jest wieloletnie doświadczenie w branży, najlepiej na stanowiskach kierowniczych i technicznych, jak również oczekuje się od kandydata kompetencji miękkich, czyli zarządzania ludźmi, kierowania zespołem.

Sytuacja na Zachodzie jest podobna, maszyny i wymagania też. Barierą jest znajomość języka – im wyższe stanowisko, tym musi być lepsza.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *