Natura i zdrowie

Przez żołądek do pięknej urody - jak zadbać o cerę?

Robert Michoń
cze 20 2023

Zdrowa cera

Piękno i zdrowie są w nas. To fakt, którego nie da się podważyć. Zamiast wydawać pieniądze na drogie kremy odmładzające czy zabiegi upiększające, powinniśmy zwrócić uwagę na naszą dietę. Nasza dieta ma bezpośredni wpływ na kondycję skóry. Oto kilka przykładów produktów, które powinny być stałym elementem diety sprzyjającej urodzie.

Pomarańczowa poświata

"Blask karotenoidów" to termin, który często używany jest do opisania zjawiska zmiany kolorytu skóry spowodowanej związkami znajdującymi się w pomarańczowych owocach i warzywach. Marchew, dynia, morele i pomarańcze to niektóre z produktów spożywczych, które spożywane w wystarczających ilościach mogą poprawić naszą cerę. Badanie z 2014 roku wykazało, że uczestnicy "diety bogatej w karotenoidy" mieli bardziej atrakcyjną cerę niż ci, którzy brali tylko kąpiele słoneczne. Marchew jest dostępna przez cały rok, więc sięgaj po nią codziennie.

Serum jagodowe

Gładką, napiętą skórę możemy uzyskać jedząc owoce takie jak truskawki, jeżyny i jagody. Pomagają one budować kolagen, który jest niezbędny do zachowania młodego i zdrowego wyglądu. Antocyjany, które są bogate w jagody, pomogą zwalczać wolne rodniki.

Zielony pakiet zdrowia

W upalne dni mamy ochotę na orzeźwiające lemoniady i koktajle. Mieszając owoce z zieloną pietruszką otrzymamy bogate w witaminy smoothie. Ilość witaminy C na 100 g jest wyższa niż w jakimkolwiek innym warzywie lub owocu. Niepozornie wyglądająca gałązka tej zieleniny jest również bogata w witaminę K, która wspomaga proces gojenia, nadaje skórze elastyczność i lepszy wygląd. Z kolei olejek lotny z pietruszki ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które dezynfekują pory i pomagają zapobiegać trądzikowi. Dowiedz się więcej o zdrowych nawykach żywieniowych na https://zdrowywilk.pl/a,wswq.

Zdrowa żywność

Orzechowy składnik

Biotyna jest czasami nazywana "witaminą piękna" i wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Orzechy należą do produktów, które zawierają najwięcej biotyny, podobnie jak wątroba, soja i żółtka jaj. Już garść orzechów jest w stanie zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę E - znaną również jako witamina młodości.

Leczenie jogurtem

Aby złagodzić skutki oparzeń słonecznych, powszechnie stosuje się opatrunek z jogurtu lub kefiru. Zawarty w nich kwas mlekowy działa zarówno nawilżająco, jak i regenerująco. Pośrednio wpływa również na produkcję kolagenu, dzięki czemu uzyskujemy gładką i elastyczną skórę.

Wiele badań potwierdziło związek między jelitami, mózgiem i skórą. Stres, który jest częścią naszego codziennego życia, może powodować zmiany we florze jelitowej. To z kolei może zaburzyć jej równowagę. Warto wtedy wybierać sfermentowane produkty mleczne. Są one bogate w probiotyki, które pomogą chronić nasz organizm.

Nutrikosmetologia - droga na skróty do piękna?

Rynek opanowuje szereg suplementów diety, reklamowanych jako serum na każdy rodzaj problemów zdrowotnych czy "defektów" urody. Jeśli działają, efekty będą widoczne dopiero po kilku tygodniach stosowania. Brak regularności może sprawić, że będą nieskuteczne.

Zamiast sięgać po syntetyczne produkty "dla każdego", powinniśmy zacząć od podstaw i dobrać dietę do potrzeb naszego organizmu. Dlaczego? W tym przypadku dostarczamy naszemu organizmowi składników odżywczych bezpośrednio z pożywienia. Jeśli będziemy dbać o to, co znajduje się na naszych talerzach, nasza skóra, włosy i paznokcie z pewnością odwdzięczą się zdrowym, pięknym wyglądem.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *