Po pracy

Pomysły na oryginalne i profesjonalne sesje zdjęciowe

Michał Wolański
cze 28 2017

sesja zdjęciowaa

Profesjonalne sesje zdjęciowe stanowią najlepszą pamiątkę ślubu, chrzcin czy studniówki. Mogą być też pomysłem na oryginalny prezent dla bliskiej osoby. Jednak należy pamiętać o tym, że do sesji fotograficznej, aby była udana, należy się odpowiednio przygotować. Bardzo ważny jest oryginalny pomysł na sesję zdjęciową oraz wcześniejsze zaplanowanie całego przedsięwzięcia.

Oryginalne pomysły na sesje zdjęciowe

Sesje fotograficzne mogą odbywać się zarówno w plenerze, jak i w profesjonalnym studio. W przypadku drugiej opcji, odpowiednie rekwizyty i zaprojektowanie przestrzeni pozwalają na stworzenie wymarzonego klimatu. Natomiast decydując się na sesję w plenerze, należy gruntownie przemyśleć wybór miejsca, ponieważ z ewentualnymi zmianami nie będzie już tak łatwo. Poniżej przedstawiamy kilka unikalnych pomysłów na stworzenie wyjątkowych fotografii na zewnątrz.

Zimowa sceneria

Zdjęcia zrobione zimą, w trakcie opadów śniegu wyglądają zjawiskowo. Nie trzeba przy ich wykonywaniu martwić się o ewentualne uszkodzenia sprzętu, wystarczy go odpowiednio zabezpieczyć.

Wiosenne kwiaty

Sesja zdjęciowa pośród przepięknie rozkwitających na wiosnę drzew? Czemu nie! To znakomita sceneria do stworzenia klimatycznych, delikatnych fotografii.

Mroczny las

Za wykonywanie klimatycznych fotografii najlepiej zabrać się tuż po zmroku i zrobić je w lesie, kiedy na dobre zapanuje szarówka. Fotografowane miejsce można dodatkowo doświetlić, a efekt na pewno będzie piorunujący.

Miejski klimat

Sesja zdjęciowa na tle kolorowego, efektownego muralu to bardzo dobry pomysł. Najlepiej, żeby w trakcie sesji modelka miała na sobie ubrania w stonowanych kolorach, dzięki czemu będzie można uzyskać interesujący kontrast pomiędzy fotografowaną osobą, a wybranym miejscem.

Słoneczna pustynia

Upał również może stanowić cenną inspirację. Zdjęcia wykonane na tle zachodzącego słońca, mogą bardzo wiarygodnie przywoływać na myśl słoneczną pustynię, szczególnie wtedy, gdy są odpowiednio wykadrowane.

Sesja zdjęciowa – jak ją zaplanować?

Zwykle dobry pomysł na sesję zdjęciową to za mało, żeby można było mówić o sukcesie całego przedsięwzięcia. I choć niekiedy spontaniczne sesje to strzał w dziesiątkę, zwykle warto wcześniej całe wydarzenie skrupulatnie zaplanować. Dotyczy to zarówno fotografów, jak i osób, które planują wziąć udział w sesji. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Wstępny pomysł na sesję fotograficzną

Dobrze jest przed przystąpieniem do pracy spisać na kartce, najlepiej hasłowo, wszystkie pomysły na sesję zdjęciową, które zrodziły się w głowie. To pomoże nie tylko w wyborze idealnego miejsca na sesję, ale też pozwoli dobrać odpowiednie rekwizyty i przygotować odpowiednią charakteryzację. Gdy przyszłej modelce brakuje inspiracji, może skorzystać z pomocy profesjonalnego fotografa, który na pewno coś doradzi. Poszukując odpowiedniej osoby, która wykona profesjonalną sesję zdjęciową, warto zajrzeć na te stronę: http://oferia.pl/zlecenia/kultura-sztuka/fotografia.

Idealna modelka

Nie każda osoba sprawdzi się w wizji, jaką zaplanował sobie fotograf. Dużo zależy od charakteru modelki i jej cech wyglądu. Przy planowaniu sesji fotograficznej, należy wziąć to pod uwagę. Nawet najbardziej oryginalny pomysł na sesję zdjęciową nie wypali, jeśli będzie niedopasowany do cech charakteru i wyglądu osoby, która ma w niej wziąć udział.

Odpowiednie miejsce

Kolejna istotna kwestia to wybór najtrafniejszej lokalizacji. Poszukiwania dobrze jest rozpocząć od pobliskich, znanych terenów. Być może gdzieś za rogiem czai się idealne miejsce na sesję? Kiedy decyzja już zapadnie, dobrze jest przed przystąpieniem do pracy odwiedzić wybrany teren i zrobić kilka zdjęć na próbę, by zobaczyć czy konkretny teren dobrze prezentuje się w kadrze. W przypadku zdjęć w studiu, również warto wcześniej odpowiednio przygotować plan zdjęciowy.

Dobrze dobrane światło

Realizując pomysł na sesję fotograficzną nie należy zapominać o ważnym szczególe, jakim jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Wykonując zdjęcia w plenerze, dobrze jest zabrać się za pracę wtedy, gdy światło będzie najkorzystniejsze i najlepiej dopasowane do zamierzonego efektu. Przykładowo: jeśli wizja zdjęć obejmuje ponurą stylistykę, warto przeczekać pogodne dni w oczekiwaniu na bardziej sprzyjającą dla fotografa aurę. Jeśli natomiast nie ma na to czasu, zdjęcia można wykonać po zmroku i osiągnąć zbliżony efekt. Podobnych dylematów nie ma podczas sesji w studio.

Adekwatna stylizacja

W pomyśle na sesję zdjęciową należy również przemyśleć stylizację modelki – w co powinna być ubrana, jaką powinna mieć fryzurę i makijaż. To istotne kwestie, których wcześniejsze sprecyzowanie pozwala na przeprowadzenie sesji zdjęciowej zgodnie z zamierzoną koncepcją.

Wymyślne pozy

Wcześniejsze zdefiniowanie w jaką rolę ma się wcielić modelka i jaką pozę przybrać jest bardzo istotne. Czy ma być stanowcza i pewna siebie czy raczej delikatna i romantyczna? Dobrą praktyką jest przygotowywanie przez fotografów przykładowych zdjęć, które mogą posłużyć modelom za cenną inspirację.

Zastosowanie się do wspomnianych wyżej zaleceń to solidna podstawa do stworzenia udanej sesji zdjęciowej. Najważniejsze jest wcześniejsze obmyślenie pomysłu na sesję fotograficzną i skonsultowanie go z modelką. To gwarancja stworzenia wyjątkowych i oryginalnych zdjęć.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *