Po pracy

Jaki wybrać plecak sportowy?

Robert Michoń
lut 14 2018

plecak sportowy

Osoby uprawiające sport często borykają się z problemem transportu swoich rzeczy. O ile w przypadku wyjścia na siłownię wystarczy dobra, poliestrowa torba, o tyle w razie dłuższych wypadów lepiej zdecydować się na coś wygodniejszego i bardziej praktycznego. Plecaki sportowe to idealne wyposażenie dla biegaczy, rowerzystów, piechurów czy osób uprawiających wspinaczkę. Co warto o nich wiedzieć, aby wybrać dobry model?

Plecaki sportowe mają dość sporą przewagę nad torbami. Przede wszystkim dzięki plecakom sportowiec ma wolne ręce, więc może bez przeszkód wspinać się po górach czy jechać na rowerze. Ponadto tego rodzaju wyposażenie nie obciąża jednej części ciała, np. ręki, następuje bowiem równomierne rozłożenie ciężaru na ramiona. Zwiększa to znacznie wygodę użytkowania. Dlatego też o ile na siłownię wystarczy zwykła torba, o tyle w przypadku aktywności outdoorowych najlepiej postawić na funkcjonalne plecaki sportowe.

Plecaki sportowe – na co zwrócić uwagę?

Wybór plecaka sportowego wcale nie jest prosty. Inny plecak bowiem sprawdzi się podczas jazdy na rowerze, inny w przypadku trekkingu czy wspinaczki. Można jednak wyróżnić szereg cech, które powinien posiadać każdy porządny plecak do uprawiania sportu. Przede wszystkim jednak warto decydować się na modele cenionych producentów, z wysokiej jakości materiałów, aby mogły służyć latami i nie zniszczyły się po pierwszej wyprawie czy wycieczce. Jaki powinien być dobry plecak sportowy?

a)Wygodny – to podstawa w przypadku plecaków. Warto wybierać modele dobrze dopasowane, które komfortowo układają się na plecach.

b)Lekki – im lżejszy plecak, tym lepiej. Oczywiście waga plecaka powinna iść w parze z jego jakością, bowiem szmaciane modele na pewno będą lekkie, ale nie sprawdzą się przy długotrwałym użytkowaniu i w złej pogodzie.

c)O odpowiedniej budowie – plecaki sportowe powinno się dobierać do rodzaju uprawianej aktywności. Rowerzyści powinni postawić na aerodynamiczne modele, które nie utrudniają pedałowania dzięki wyżej umieszczonemu pasowi biodrowemu. Miłośnicy kilkudniowego trekkingu wybiorą plecaki ze stelażem, pasami biodrowym i piersiowym, profilowanymi szelkami i wbudowanym bukłakiem na wodę.

d)Pojemny – na krótkie wyprawy wystarczy plecak do 20 litrów. Jeśli ktoś planuje dłuższe wycieczki, kilkudniowe, powinien sięgnąć po modele nawet powyżej 40 litrów.

e)Wodoodporny – ta cecha pozwoli na korzystanie z plecaka nawet podczas złej pogody. Przyda się do dalekich podróży, a także jest konieczna w przypadku plecaków narciarskich.

f)Z dodatkowym wyposażeniem – praktyczne kieszonki i przegródki przydadzą się każdemu sportowcowi, jednak np. osoby uprawiające wspinaczkę nie mogą zapominać o mocowaniach na czekany czy inne niezbędne przedmioty, a miłośnicy turystyki pieszej o uchwytach np. na karimatę.

Ranking plecaków sportowych

Najlepsze plecaki sportowe to takie, które dobiera się do konkretnej aktywności fizycznej. Zazwyczaj każdy chciałby posiadać plecak uniwersalny, który nada się do wielu czynności, jednak lepiej dobrze przemyśleć zakup i własne potrzeby, bowiem odpowiedni plecak najskuteczniej spełni swoje zadanie. Obecnie na rynku można wybierać spośród bardzo różnych plecaków sportowych, od takich na rower poprzez te przeznaczone do wspinaczki wysokogórskiej. Do najchętniej kupowanych modeli zaliczyć można produkty Nike, Adidas, Under Armour, 4F, Deuter, Spokey czy Dakine.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *