Po pracy

Orange ostrzega przed dziwnymi numerami. Bezczelność oszustów nie ma granic!

Robert Michoń
lis 25 2021

Oszuści znów przystępują do ataku! Nie powinieneś odbierać połączeń z egzotycznego numeru. Może to spowodować, że zostaniesz obciążony wysoką kwotą!

Oszuści wrócili! Nie powinieneś odbierać połączeń z egzotycznego numeru. Może to doprowadzić do tego, że zostaniesz obciążony wysoką ceną!

Oszuści wydzwaniają do Polaków z dziwnych numerów. Czy to do Ciebie dzwoni obcy numer? Lepiej nie odbierać takich połączeń i nie oddzwaniać, bo można stracić sporo pieniędzy. Rzecznik prasowy Orange ostrzega klientów, a także abonentów innych operatorów, przed dziwnymi numerami, które od kilku dni dzwonią do Polaków.

Zobacz także: https://infonumer.pl

Oszuści wracają do ofensywy - dziwny numer dzwoni? Nie odbieraj!

Niewiele czasu minęło od momentu, gdy Polacy znów znaleźli się na celowniku oszustów. Orange ostrzega przed dzwonieniem z numeru +236 7799 06 Choć z pozoru może się wydawać, że ktoś dzwoni z Ciechanowa lub innych pobliskich miast, to pobieżny rzut oka na numer może doprowadzić do przekonania, że dzwonią z Ciechanowa. Jeśli jednak oddzwonimy lub podniesiemy słuchawkę na tym numerze, zostaniemy połączeni z Republiką Środkowoafrykańską, co może okazać się kosztowne.

Oszuści potrafią udawać, że nie są prawdziwi

Jeśli oddzwonimy lub odbierzemy telefon, możemy zostać obciążeni sporą sumą pieniędzy. Oszuści potrafią stworzyć sygnał rozłączenia, który może trwać kilka minut, jeśli rozłączysz się bez rozłączenia połączenia. Może być więcej oszustów łączących się z Twoim numerem. Najlepiej nie odbierać telefonu od razu i zastanowić się, czy warto.

Sprawa została przez nas po raz pierwszy zgłoszona w czerwcu, czyli w tym samym czasie, co ataki na Polskę. Oszuści na jakiś czas odpuścili, ale teraz wracają do gry. W dalszej części artykułu znajduje się tekst, który opublikowaliśmy w czerwcu.

Co to za numer? Telefony z dziwnymi numerami są łudząco podobne do polskich

Choć połączenia wykonywane są z egzotycznych numerów, łatwo się na nie nabrać: ich prefiksy wyglądają podobnie do polskich numerów kierunkowych. Ataki rejestrowane są z Tonga (którego prefiks to +67) - te same numery zaczynają się od Pila, więc łatwo się pomylić. Częste połączenia z numerów zaczynających się od +675 wskazują na to, że są to numery z Papui Nowej Gwinei. Łatwo się pomylić dzwoniąc np. z Burkina Faso. Kierunkowy 22, który jest jednocześnie numerem kierunkowym Warszawy. Orange informuje, że blokuje numery użyte podczas ataku.

To nie pierwszy przypadek tego typu oszustwa. W sierpniu ubiegłego roku pisaliśmy o podobnej sytuacji.

Dzwoni dziwny numer: Co robić?

Co zrobić, gdy dzwoni dziwnie wyglądająca osoba? Lepiej nie odbierać telefonu, bo może to być kosztowne. Zanim odbierzesz telefon, przyjrzyj się numerowi. Niektóre telefony wyświetlają również kraj lub region, w którym znajduje się numer. Jeśli Twój telefon ma taką funkcję, będziesz wiedział, czy masz do czynienia z oszustem.

Oszuści powrócili! Nie powinieneś odbierać połączeń od nieznanych numerów. Może to spowodować, że zostaniesz obciążony wysoką opłatą!
Orange ostrzega przed dziwnymi numerami Oszuści to częsty wyłudzacz.

Jeśli nie wiesz, jak zareagować na dziwny telefon, możesz to zrobić:

  • Zwróć uwagę na liczbę cyfr. Polskie numery są często krótsze od numerów egzotycznych.
  • Numer kierunkowy jest dostępny. Znajduje się on na początku Twojego numeru. Dla Polski jest to +48
  • Jeśli numer nie jest z Polski, lepiej nie odbierać i nie oddzwaniać.

Jeśli nie chcesz być atakowany, możesz poprosić swojego operatora o zablokowanie połączeń z zagranicy. W tym celu skontaktuj się z infolinią. Wszystkie połączenia zagraniczne zostaną zablokowane. Oznacza to, że jeśli odbierasz telefony od znajomych lub krewnych mieszkających za granicą, może to nie być dobry wybór.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na https://infonumer.pl

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *