Po pracy

Jak czyścić meble tapicerowane i skórzane obicia?

Dorota Plichta
lut 1 2017

Meble wypoczynkowe to obowiązkowe wyposażenie każdego salonu. Ich obicie można dopasować do każdego stylu wnętrza, decydując o ich kolorze, wzorze czy materiale tapicerskim. Niekiedy na naszych ulubionych meblach pojawiają się jednak nieestetyczne plamy i zabrudzenia. Jak i czym je usunąć, by nie uszkodzić materiału?

Meble wypoczynkowe to obowiązkowe wyposażenie każdego salonu. Ich obicie można dopasować do każdego stylu wnętrza, decydując o ich kolorze, wzorze czy materiale tapicerskim. Niekiedy na naszych ulubionych meblach pojawiają się jednak nieestetyczne plamy i zabrudzenia. Jak i czym je usunąć, by nie uszkodzić materiału?

Regularne odkurzanie mebli wypoczynkowych pomaga utrzymać je w czystości. Jest to istotne nie tylko ze względu na estetykę wnętrza, ale również z uwagi na to, że piasek czy okruszki mogą zarysować obicie, szczególnie to ze skóry. Używając wąskiej końcówki rury odkurzacza nie zapominajmy wyczyścić załamań mebli.

- Odkurzacz nie zawsze poradzi sobie jednak z sierścią zwierząt, która wbiła się w tapicerowany mebel. Sprytnym sposobem na usunięcie sierści naszych czworonożnych podopiecznych czy ludzkich włosów jest użycie rolki do czyszczenia ubrań – podpowiada ekspert serwisu www.dom.pl. - Klejący papier w szybki i prosty sposób usunie sierść, włosy i kurz.

A co z plamami i zabrudzeniami, których nie da się usunąć tak łatwo? Na nie także są sposoby!

- Roztwór kwasku cytrynowego pomoże, gdy rozlaliśmy kawę lub czerwone wino, natomiast w przypadku herbaty, konieczne jest dodatkowe przetarcie zabrudzonego miejsca rozpuszczonym w wodzie proszkiem do prania. Jeśli plamy powstają od flamastra, pomoże nam gliceryna, a jeśli od atramentu – mleko albo kwasek cytrynowy – podpowiada specjalista Pracownia-projekty.dom.pl.

Często detergenty czy domowe środki, których używamy do usuwania plam mogą uszkodzić tkaninę tapicerską. Benzyna, alkohol czy różnego rodzaju rozpuszczalniki nie tylko nie poradzą sobie z plamą, ale odbarwią materiał lub nawet utworzą dziury.

Jak więc radzić sobie z plamami na delikatnych tkaninach? Jak usunąć plamę z aksamitu?

Obicia z aksamitu wymagają szczególnej pielęgnacji. Wywabianie plam może trwale uszkodzić materiał, dlatego też do czyszczenia aksamitu używajmy środków specjalnie do tego przeznaczonych. Domowym sposobem plamę z aksamitu usunąć możemy za pomocą roztworu z dwóch łyżek amoniaku i litra wody. Taką mieszankę wcieramy ściereczką w tkaninę zgodnie z kierunkiem włosa. Następnie miękką szczoteczką wyczesujemy materiał i czekamy aż wyschnie.

Jak usunąć plamę z bawełny?

Gotowe środki do usuwania plam z bawełnianych obić dostępne są w postaci pianki lub proszku. Nakładamy preparat na plamę, pozostawiamy go na godzinę, a następnie przecieramy białą ściereczką tak długo, dopóki na ściereczce nie będzie śladu środka do obić. Jeśli poczujmy, że wypełnienie mebla przemokło, możemy wysuszyć je suszarką, jednak strumień powietrza nie powinien być zbyt gorący.

Jak czyścić skórzane meble?

Skórzane meble musimy przede wszystkim regularnie przecierać suchą szmatką z mikrofibry. Nie czyśćmy skóry na mokro – woda sprawi, że na powierzchni skóry powstają nieestetyczne pęknięcia, postarzające wygląd mebla. Mokre plamy natychmiast wycieramy papierowym ręcznikiem, a zabrudzenia – profesjonalnymi środkami do czyszczenia skórzanej tapicerski. Specjalne zestawy pielęgnacyjne znajdziemy w supermarketach oraz w sklepach tapicerskich, a nawet salonach samochodowych. Nakładamy je używając gąbki, jednak dokładnie płucząc ją podczas czyszczenia. W przeciwnym razie nie usuniemy brudu, tylko rozetrzemy go.  

- Warto pamiętać, że meble tapicerskie są narażone na blaknięcie spowodowane ciepłem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych – reasumuje ekspert www.dom.pl – Wystrój salonu zaplanujmy więc tak, by nie stały one przy skierowanym na południe czy zachód oknie, a także przy domowych źródłach ciepła: grzejnikach czy kominkach.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *