Natura i zdrowie

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie w czasie wakacji

Dorota Plichta
cze 26 2017

nawodnienie

Odwodnienie organizmu występujące u małego dziecka wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami, a w najgorszych przypadkach może zakończyć się wizyta w szpitalu. Dlatego warto wiedzieć co może je spowodować, jak go uniknąć i jak sobie poradzić, kiedy już się pojawi. Jest to szczególnie istotne, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, gdzie będziemy mieć ograniczony dostęp zarówno do punktów aptecznych, jak i pomocy czy chociażby porady lekarskiej.

Grypa żołądkowa na wakacjach i inne dolegliwości mogące spowodować odwodnienie

Odwodnienie organizmu najczęściej spowodowane jest dolegliwościami od strony układu pokarmowego – biegunką lub wymiotami. W czasie wakacji może do nich dojść w wyniku zatrucia pokarmowego np. gdy nie umyjemy owoców czy warzyw, a także, gdy wypijemy nieprzegotowaną wodę. Do biegunki może dojść również w momencie zjedzenia potrawy, jakiej do tej pory nie jedliśmy, np. dania z orientalną, ostrą mieszanką przypraw. Co istotne złe samopoczucie i biegunkę może spowodować już sama zmiana klimatu.

Innym powodem wystąpienia odwodnienia w czasie wakacji może być nadmierny wysiłek fizyczny połączony z przebywaniem na pełnym słońcu. Wędrując czy nawet opalając się, często zapominamy o regularnym uzupełnianiu płynów w organizmie, co skutkuje szybką utratą wody, a co za tym idzie, odwodnieniem.

Dlaczego odwodnienie organizmu jest tak niebezpieczne?

Odwodnienie organizmu jest najbardziej niebezpieczne u małych dzieci. Dzieje się tak z uwagi na to, że przy odwodnieniu organizm przestaje prawidłowo funkcjonować. Takie zaburzenia utrzymujące się przez długi czas mogą nieść za sobą poważne skutki zdrowotne. W najgorszych przypadkach poszczególne narządy przestają funkcjonować i może dojść do śmierci.

Jak wspomóc organizm w czasie odwodnienia?

W czasie odwodnienia bardzo ważne jest stopniowe uzupełnienie płynów w organizmie. Warto też sięgnąć także po preparaty zawierające elektrolity, które oprócz płynów dostarczą do organizmu również wszelkie substancje odżywcze wspomagające powrót do zdrowia.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij