Natura i zdrowie

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie w czasie wakacji

Dorota Plichta
cze 26 2017

nawodnienie

Odwodnienie organizmu występujące u małego dziecka wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami, a w najgorszych przypadkach może zakończyć się wizyta w szpitalu. Dlatego warto wiedzieć co może je spowodować, jak go uniknąć i jak sobie poradzić, kiedy już się pojawi. Jest to szczególnie istotne, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, gdzie będziemy mieć ograniczony dostęp zarówno do punktów aptecznych, jak i pomocy czy chociażby porady lekarskiej.

Grypa żołądkowa na wakacjach i inne dolegliwości mogące spowodować odwodnienie

Odwodnienie organizmu najczęściej spowodowane jest dolegliwościami od strony układu pokarmowego – biegunką lub wymiotami. W czasie wakacji może do nich dojść w wyniku zatrucia pokarmowego np. gdy nie umyjemy owoców czy warzyw, a także, gdy wypijemy nieprzegotowaną wodę. Do biegunki może dojść również w momencie zjedzenia potrawy, jakiej do tej pory nie jedliśmy, np. dania z orientalną, ostrą mieszanką przypraw. Co istotne złe samopoczucie i biegunkę może spowodować już sama zmiana klimatu.

Innym powodem wystąpienia odwodnienia w czasie wakacji może być nadmierny wysiłek fizyczny połączony z przebywaniem na pełnym słońcu. Wędrując czy nawet opalając się, często zapominamy o regularnym uzupełnianiu płynów w organizmie, co skutkuje szybką utratą wody, a co za tym idzie, odwodnieniem.

Dlaczego odwodnienie organizmu jest tak niebezpieczne?

Odwodnienie organizmu jest najbardziej niebezpieczne u małych dzieci. Dzieje się tak z uwagi na to, że przy odwodnieniu organizm przestaje prawidłowo funkcjonować. Takie zaburzenia utrzymujące się przez długi czas mogą nieść za sobą poważne skutki zdrowotne. W najgorszych przypadkach poszczególne narządy przestają funkcjonować i może dojść do śmierci.

Jak wspomóc organizm w czasie odwodnienia?

W czasie odwodnienia bardzo ważne jest stopniowe uzupełnienie płynów w organizmie. Warto też sięgnąć także po preparaty zawierające elektrolity, które oprócz płynów dostarczą do organizmu również wszelkie substancje odżywcze wspomagające powrót do zdrowia.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *